Bydgoszcz, ul. Ks. Zygmnta Trybowskiego 3

Konto parafialne: 83 1020 1475 0000 8902 0259 2160 (PKO BP)

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (B), 19.05.2024 r.

 

 1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. To wydarzenie przypomina nam, że w jego mocy dokonuje się nasza droga wiary, a dzięki temu możemy każdego dnia wypowiedzieć zdanie Panem mojego życia jest Jezus.   
 1. Tydzień temu 35-cioro dzieci w naszej parafii przeżyło swój piękny dzień Przyjęcia Pana Jezusa po raz pierwszy do swojego życia w Komunii Świętej. Dziękuję Panu Bogu za przepiękną uroczystość, za obecność dzieci w kościele w białym tygodniu. To także sposobność, by wobec wspólnoty parafialnej podziękować także rodzicom za ogromne zaangażowanie w projekt komunijny, za wysprzątanie gruntowne kościoła i otoczenia, za przekazany dar ołtarza na rzecz parafii. Dzieciom dziękuję za dar dla dzieci w Kamerunie w kwocie 1242,65 gr. Podziękowanie składam na ręce pań: Mileny, Beaty, Moniki i Aleksandry, które przez cały rok w sposób szczególny angażowały się w przygotowania od strony organizacyjnej. Wielkie DZIĘKUJĘ.  
 1. Trwamy w pięknym miesiącu maju, który jest poświęcony Maryi. Nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny ze śpiewem Litanii Loretańskiej i modlitwą „Pod Twoją obronę” codziennie o 17.40.  
 1. Jutro, w poniedziałek przypada święto Matki Kościoła, w czwartek święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Tego dnia modlitwa o uświęcenie kapłanów. Natomiast w piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w ciszy od godz. 17.30, zakończone nabożeństwem majowym i Koronką do Miłosierdzia Bożego. 
 1. Przyszła niedziela, 26 maja to uroczystość Najświętszej Trójcy. Pamiętajmy, że w tym dniu kończy się czas Komunii Świętej Wielkanocnej. Jest to także Dzień Matki. W czasie każdej Mszy św. w sposób szczególny będziemy dziękować za wszystkie mamy.  
 1. W czwartek 30 maja przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Tego dnia Msze św. w naszej parafii będą o godz. 8.00, 9.30 z procesją eucharystyczną do 4 ołtarzy, 11.30 oraz wieczorem o godz. 18.00. W związku z tą uroczystością zapraszam na spotkania:
 • 23 maja (czwartek), godz.18.45 – wszystkie osoby, które do tej pory przygotowywały ołtarze na Boże Ciało i chcą pomóc również w tym roku, oraz wszystkie osoby, które chcą się włączyć do pomocy w tym zakresie.
 • 27/28 maja (poniedziałek/wtorek), godz. 18.45 – próba dla wszystkich dziewczynek, które zechcą w czasie procesji sypać kwiatki Panu Jezusowi.
 1. Tak jak ogłaszaliśmy rocznica Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii przypadać będzie zawsze w Uroczystość Bożego Ciała. W tym roku dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej zgromadzą się na Mszy św. o 9.30. W związku z rocznicą harmonogram spotkań jest następujący:
 • 26 maja (niedziela), godz.11.30 – rozdanie funkcji i zadań tym dzieciom, które zgłosiły się i tego dnia będą zaangażowane liturgicznie
 • 27 maja (poniedziałek), godz. 16.30 – spowiedź święta dla dzieci rocznicowych
 • 28 maja (wtorek), godz. 16.30 – próba liturgiczna dla wszystkich dzieci  
 1. Wyjazdy w parafii. Przypominam, że zgłoszenia dotyczące spływu kajakowego i wyjazdu na Kaszuby przyjmujemy do najbliższego wtorku tj. dnia 21 maja. Po tym terminie nie będzie możliwości zgłoszenia. Jednocześnie informuję, że w zależności od ilości zgłoszeń osób na Kaszuby zostanie podjęta stosowna decyzja odnośnie tego wyjazdu. Nadal przyjmujemy zapisy na wyjazd zagraniczny do Czech, na Węgry i Słowację. Program, karty zgłoszeniowe i harmonogram wyjazdów znajduje się z tyłu  kościoła. 
 1. Dzisiaj po każdej Mszy św. możemy wesprzeć fundusz inwestycyjny w naszej parafii przeznaczony na konfesjonał św. Faustyny oraz spłatę naszego zobowiązania za nagłośnienie cyfrowe. Koszt obu przedsięwzięć to kwota 85.000 zł. Dziękuję za wasze dobro i troskę o piękno naszej parafii, za ten dar materialny, ale przede wszystkim ten duchowy. Niech Bóg błogosławi.  
 1. Ogłoszenia z zewnątrz.
 • Parafia św. Łukasza Ew. i św. Rity przeżywać będzie w środę 22 maja 2 rocznicę ustanowienia Sanktuarium Świętej Rity. Uroczysta Msza św. z poświęceniem róż o godz. 18.00. Dokładny program tej uroczystości i spotkań rocznych znajduje się na plakacie.
 • Biskup Krzysztof Włodarczyk zaprasza na „Marsz dla życia, rodziny i ojczyzny w niedzielę 26 maja, który rozpocznie się Mszą świętą o godz. 12.30 w katedrze. Po Mszy przemarsz w kierunku Bazyliki Wincentego a Paulo.
 • Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza młodzież na wyjazd autokarem na Lednicę 1 czerwca. Wyjazd o 8.45, powrót w nocy. Koszt 100 zł. Zapisy przez formularz. Informacje szczegółowe Ks. Tymoteusz Białkowski - nr telefonu 514176134. 
 1. Polecam Przewodnik Katolicki, a zwłaszcza artykuł o Maryi jako Matce Kościoła oraz artykuł Jak funkcjonować w Kościele ze świadomością, że jest się gorzej postrzeganym?

 

Wasz proboszcz ks. Marek Januchowski